ÖVRIGT / Diverse / Rökutensilier 5806033
*
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:24:54
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/4 12:13:29
1
100 kr
25/4 01:42:41
2
150 kr
25/4 23:49:12
3
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
7123 Ask
+ skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:05
-
7024 Ljuslykta
nysilver och glas. Höjd: 40 cm
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33
-
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:02
-
7017 Paraplyställ
Bemålad Plåt, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 59 cm
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:54
-
7050 Parti dekorele..
beslag mm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:12
-
7164 Skålar
3 st. Lars Larsson, Smide. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:52
*
Rökutensilier
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/4 12:13:29 | 1 | 100 kr |
| 25/4 01:42:41 | 2 | 150 kr |
| 25/4 23:49:12 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
7123 Ask
+ skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:05 -
7024 Ljuslykta
nysilver och glas. Höjd: 40 cm
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33 -
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:02
-
7017 Paraplyställ
Bemålad Plåt, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 59 cm
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:54 -
7050 Parti dekorele..
beslag mm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:12 -
7164 Skålar
3 st. Lars Larsson, Smide. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:52



